Ekkor jön képbe az USB 3.1 ill 3.2. Avagy az USB-C
Fontos tudnod, hogy az USB 3.1, 3.2 az USB technológia verziójára utal, ami a sebességre, és a szabványra vonatkozik. Az USB-C pedig az új USB alakjára. Az 1.0-tól a 3.0-ig USB-A forma volt aktuális, de mivel nem volt másik, ezért csak „USB”-ként beszéltünk róla. Az USB-C megoldást hozott a „melyik iránnyal felfelé is dugjam be” örök érvényű problémára és emellé hozott még rengeteg újdonságot is.
Az USB 3.1/USB-C 1250MB/s adatátviteli sebességre képes, ami a 10GB-os videónk másolását fele annyi idő alatt, akár 8.2 mp alatt képes abszolválni. Természetesen szintén csak elméleti szinten. Emellett a 12W áram leadása helyett maximum 20V feszültség mellett 5A leadására is képes maga az USB3.1/USB-C technológia, ami 100W-ot jelent.
Hogy ez mit is jelent? Miért jó nekünk az USB-C?
Olyan jelent/jövőt jelent, ahol egy kábel ad energiát, juttat át információt hihetetlen nagy sebességgel az eszközeink között, és univerzálisan használhatunk mindent mindenre. Átvihetünk rajta közvetlenül képet és hangot TV-re, adatot másolhatunk SSD-re, vagy közvetlenül másik USB-C-s számítógépre, egyik eszközzel tölthetjük a másikat, nagy sebességgel tudjuk tölteni az új, nagy teljesítményű mobilokat, tableteket, laptopokat, stb. És ezt mind ugyan azzal a kábellel! A nyomtatókat, scannereket ugyan azzal a kábellel lehet összekötni, amivel a telefonodat töltöd. És sok esetben még tápkábel sem fog kelleni a 100W alatti fogyasztású eszközökhöz.
A MacBook Pro-k, MacBookok és az új MacBook Air-ek esetén is hatalmas felháborodást keltett az USB-C terjedése ügyfeleink között, de azt gondolom, hogy ez csak a felületes ismereteik miatt van. Az új technológia lehetővé tette, hogy bármelyik csatlakozón, szabadon tölhetsd a MacBookodat, és megszüntette a Magsafe-től való függőséget. Ugyanis bármilyen tápegységről töltheted a gépedet, akár egy USB-A to USB-C kábel segítségével powerbankről is, igaz hogy lassabban, de szabadon. A gyári adapterhez sincs hozzákötve a kábel, ahogy régen, hanem lecsatolható, különálló USB-C kábelt adnak hozzá, ami bármikor cserélhető hosszabbra, rövidebbre, más márkájúra, stb.
Az Intel és az Apple tovább is vitte egy kicsit az USB-C kérdést, mégpedig olyan formán, hogy a már jól ismert Thunderbolt csatlakozó 3-as verziója USB-C alakot kapott, így a Thunderbolt 3 technológiát támogató eszközöket is könnyedén csatlakoztathatjuk a 2016 utáni MacBook Pro és a 2018 utáni MacBook Air készülékekhez. A Thunderbolt 3 elméleti maximum sebességét csak érdekességként említeném meg, 40Gbit/s, ami 5GB/s-nak felel meg, így könnyen kiszámítható, hogy a 10GB-os 1080p mozifilmünk elméleti másolási ideje nem haladja meg a 2mp-et. Hát ezért kell a fejlődés, és ezért kell örüljünk ezeknek az új portoknak!
Az iPhone-ok és iPad-ek miként profitálnak az USB-C-ből?
Az iPhone 8/8+/X/Xs/Xs Max készülékek már képesek az „Apple Fast Charging” technológia alkalmazására, aminek következtében a gyári adapterrel elérhető 5W-os töltési teljesítmény helyett kb. 20W teljesítményű töltést érhetünk el. Ez annyit jelent, hogy egy kikapcsolásig merült készülék esetén 30 perc alatt 50% töltésre tehetünk szert, valamint kb. 1.5 óra alatt teljesen feltöltheted a készüléked, szemben a gyári töltő 3.5 órás értékével. Ehhez szükséged lesz egy 18-20W os USB-C csatlakozóval rendelkező autós/fali adapterre, valamint egy USB-C – Lightning csatlakozóra. Az új iPad-ek esetén már az eszközön is USB-C csatlakozó van, így akár egy bármilyen USB-C to USB-C kábel segítségével elérheted a gyorstöltést megfelelő teljesítményű adapterrel. Az 1-2 éves iPadek akár 30W-tal is tölthetőek! Mivel az új eszközök intelligensek, így a jó minőségű adapterek és kábelek használata közben nem kell figyelned rá, hogy nagyobb teljesítményű töltőt használsz esetleg, mert az iPhone-od/iPad-ed nem fog felvenni több áramot, csak annyit, amitől nem lesz semmi baja. Így akár a 15”-os MacBook Pro töltőjével is nyugodtan töltheted az iPhone X-edet.
Mit kezdj a már meglévő USB-s eszközeiddel?
Létezik rengeteg átalakító, amik általában drágák és sokszor kényelmetlenek is lehetnek, azonban nagyon hasznosak. Ugyanakkor rengeteg eszköz esetén a kábelek eltávolíthatóak és cserélhetőek, és mivel az USB-C ugyan úgy kompatibilis lefelé, ahogy azt már az USB-től megszokhattad, így ha kerítesz egy új USB-C to Micro USB, USB-C to Micro USB SuperSpeed, USB-C to „nyomtató USB”, stb. kábelt a már meglévő eszközödhöz, akkor zökkenőmentesen tovább használhatod és nem kell szenvedned az átalakítókkal.
Hogyan könnyíti sok gyártó az átállást?
Az újabb eszközök esetén a gyártók az eszközön USB-C csatlakozót helyeznek el, és 2 kábelt tesznek a csomagba. Egy USB-A to USB-C és egy USB-C to USB-C kábelt, hogy a régebbi és az újabb számítógépekkel rendelkező felhasználók is tudják élvezni az új eszközt. Azonban sok esetben azok tudják ezeket az eszközöket teljes egészében kihasználni, akik USB-C to USB-C kábelt használnak. Ilyen előnyök lehetnek a gyorsabb adatátvitel, gyorsabb töltés, stabilabb csatlakozás, stb.
Összegzés
Véleményem szerint örülnöd kell az USB-C eljövetelének, mert végre itt az idő, hogy egy kábel lesz mind felett, ami platformtól és gyártótól is független. Ezen felül gyors adatátvitelre és 100W teljesítmény felvételére és leadására is képes. Nincs szükség többé dedikált HDMI, FireWire, Thunderbolt csatlakozókra, ugyanis ezeket a szerepeket is el tudja látni. Különböző 100W alatti fogyasztókat a legtöbb esetben külön árammal meg sem kell hajtanod, hogy működésre bírd őket, valamint a telefonodat is sokkal hamarabb feltöltheted, és szinte bármilyen USB-C adaptert szabadon használhatsz.
Egyre figyelj! Csak jó minőségű kábeleket és adaptereket használj!
Szerző: Léderer András, tulajdonos, Macdoki